Dubrovački biskup posvetio oltar u obnovljenoj franjevačkoj crkvi Gospe od Anđela

Orebić IMG_8352Dubrovački biskup mons. Mate Uzinić u nedjelju, 26. lipnja, posvetio je novi glavni oltar u obnovljenoj franjevačkoj crkvi Velike Gospe u Orebiću, poznatije u narodu kao Gospa od Anđela. Na misnom slavlju koncelebrirali su dr. fra Bernardin Škunca, izaslanik provincijala Franjevačke provincije za Dalmaciju i Istru, dr. fra Stipe Nosić, provincijalni vikar, don Marko Stanić, dekan Pelješkog dekanata, i fra Petar Perković, gvardijana samostana, te ostali franjevci.

Na samom počeku misnog slavlja domaćin fra Petar Perković pozdravio je okupljene vjernike i zahvalio dubrovačkom biskupu na dolasku i svima koji su pomogli u obnovi crkve.

U svojoj propovijedi mons. Uzinić rekao je kako oltar simbolizira Crkvu kao zajednicu vjernika, te da svaka Crkva kao i narod ima svoju os oko koje se vrti, a to je Isus Krist, dok glavna os crkve kao građevine je oltar na kojem se slavi euharistija. „Zato je on stavljen na najčasnije mjesto, zato se po liturgijskom obredu svi mi okupljamo oko njega. Stavljamo ga u središte da bi u njemu slavili euharistiju i da bismo se upravo s tih otajstava koja se na njemu slave nadahnjivali, da bismo se gledajući u Isusa Krista, simboliziranog oltarom, nadahnjivali i da bismo učili od Isusa kako biti što više kao On“, rekao je biskup te dodao kako bez hranjenja s tog stola mi ne možemo biti ono što smo kao kršćani pozvani biti.

Istaknuo je kako su u oltar ugrađene moći sv. Benedikta, te napomenuo kako ne daje sv. Benedikt čast oltaru svojim moćima već da se na taj način časti svetac, jer su njegove moći stavljene u oltar koji predstavlja Isusa Krista.

Na temelju evanđelja biskup je objasnio vjernicima kako se na temelju prvog Isusovog žrtvovanja temelji svakodnevno euharistijsko žrtvovanje, te da nedjeljna liturgija govori o dva oblika slobode. „Prva sloboda se odnosi na izabrati ili ne izabrati Isusa“, kazao je biskup. Dodao je kako nas Isus uči slobodi i da on ne želi na silu ljude prizivati da ga prime: „Isus nam poručuje da su ljudi slobodni birati između dobra i zla, ali i da s tim pravom biraju i posljedice. Izabrati biti bez Boga nosi posljedice, no Bog nije taj koji kažnjava, nego nas uči da trebamo poštivati svačiji izbor i izbor ne biti njegovima“. Kao drugu slobodu biskup navodi onaj trenutak kada smo odlučili izabrati Isusa, njegov stil, njegov sustav vrijednosti i slobodu koju ništa ne ograničava. Slobodu u kojoj nismo za ništa vezani, u kojoj stavljamo Krista na prvo mjesto noseći svoj križ i u ljubavi služimo braći i sestrama, objasnio je propovjednik.

Mons. Uzinić upozorio je da mnogi kršćani danas vjeru prilagođavaju sebi i uzimaju iz nje ono što im se sviđa, te da se tako smatraju dobrim kršćanima. Rekao je kako nas Isus oslobađa od toga stavljajući sebe kao primjer, jer samo slijedeći njegov primjer možemo biti potpuno slobodni živjeti u ljubavi i slobodi za koju nas Duh Sveti oslobađa. Na kraju je propovjednik poručio kako nam slavlje Isusovog primjera na oltaru treba biti nadahnuće i hrana kako bi mogli onu slobodu koju smo odabrali u njemu dijeliti dalje, nudeći Isusa svim ljudima, ne osuđujući one koji ga ne primaju nego osposobljavajući one koji ga žele primiti i koji žele postati slobodni na njegov način.

Poslije homilije mons. Uzinić u obredu posvete oltara pomazao je oltar svetim uljem krizme, nakon čega je stavio pet kadionica s tamjanom na oltar i pokadio oltar. Na kraju blagoslova oltar je prekriven oltarnikom te su postavljene svijeće i ostalo potrebno za euharistijsko slavlje nakon čega je na novom oltaru nastavljeno misno slavlje.

O obnovi franjevačkog samostana Velike Gospe utemeljenog 1470. godine u kratkom predavanju više su rekli dr. fra Bernardin Škunca i Vinicije B. Lupis, samostanski konzervator. Istaknuli su kako je ovim zahvatom unutrašnjost crkve, sukladno suvremenim liturgijskim propisima i uz poštovanje njezine povijesno-umjetničke slojevitosti, temeljito obnovljena, a dobila je i nove vitraje. Obnova je uspješno izvedena i zahvaljujući donaciji Društva prijatelja dubrovačke starine. Dr. Škunca rekao je i kako su stari oltari pažljivo demontirani i donirani stradalim crkvama u Vukovaru, a dr. Lupis detaljnije je govorio o umjetničkoj vrijednosti radova kao i  o suradnji s međunarodnim stručnjacima iz Italije i Engleske koja je bila više nego izvrsna.

Ilija Janović, predstavnik Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore, objasnio je kako je na pali portatile, umjetnika Eugena Varzića, prikazan otočić Žanjica u Boki kotorskoj s kojeg je pred turskom opasnošću, iz tamošnjeg franjevačkog samostana, Gospina ikona prenesena 1470. godine a koje se sad nalazi na spomenutoj slici. Slika ujedno prikazuje i svece zaštitnike Kućišta i Orebića sv. Lovrinca i sv. Stjepana.

Nikša Sentić

Više ovdje.