Župa Velike Gospe u Rožatu je najstarija crkvena zajednica Rijeke dubrovačke. Početke joj možemo datirati u vrijeme između 1295. i 1321. g. Naime, u Rožatu djeluje bratovština sv. Marije i posjeduje jednu od starijih matrikula u Hrvata iz 1321. g. To nam govori o postojanju organizirane crkvene zajednice.
Benediktinci su, dok su bili u Rožatu (1119.-1295.), pastorizirali naselja na čitavom području od Brgata, te duž rijeke Omble prema Primorju. Iza njihova prelaska na Lokrum, Rijeka je dubrovačka ostala bez svećenika, Republika određuje svećenika, koji će okupljati vjernike u crkvama sv. Stjepana u Sustjepanu i u Gospinoj crkvi u Rožatu.
U 18 st. naselje se na ušću Omble povećalo, te je došlo do odvajanja zapadnog dijela župe (Mokošica) od župe u Rožatu. Tako su od 1769. u Rijeci dvije župe.
Gradnjom naselja između Rožata i Mokošice, tj. Nove Mokošice (iza 1970.), župa se višestruko povećala i bilo je potrebno ustanoviti i treći pastoralni centar, koji je povjeren salezijancima 1997. g.
Od tri župe uz Omblu prostorno je najveća župa u Rožatu. Pripadaju joj naselja: novo naselje «Naš Dom», te staro naselje Dračevo selo, zatim Prijevor, Čajkovići, Komolac, Čajkovica, Šumet i Knežica. Župa danas broji oko 800 domaćinstava sa blizu 3000 duša, od kojih je oko 85 % katoličke vjere.
Škola je na području župe sv. Obitelji u Novoj Mokošici, dok dio đaka ide u grušku školu. Srednje su škole u Dubrovniku.
U župi postoje groblje uz župnu crkvu u Rožatu, te uz crkvu Duha Svetoga u Komolcu i u Knežici uz crkvu sv. Kuzme i Damjana.
Župna crkva je na brijegu iznad naselja Rožat. Prvi put je spomenuta 1123., a Sabino Gundulić je dariva benediktincima. Prvotno zdanje je proširivano i obnavljano do velikog potresa 1667., kada je sasvim propalo. Iza potresa gradi se nova crkva. Zvonik je sagrađen 1894. g. Četiri zvona, ukupne težine od 615 kg, nabavljena su, postavljena i blagoslovljena 1923. g. Crkva je ponovno 1930. temeljito obnovljena. Makar se u crkvu stalno ulagalo, zbog potresa, zbog granata u invaziji 1991, ali i zbog ˝zuba vremena˝, crkvu je trebalo ponovno obnoviti. Obnovljena je i uređena, te su i zvona elektrificirana 2004. g.
Druge crkve i kapele:
– crkva Pohođenja Marijina je samostanska crkva iz 16. st.
– sv. Nikola, biskup u Dračevu Selu je iz 16. st. s kasnije nadozidanim trijemom.
– Sveti Duh iz 11. st. u Komolcu s grobljem.
– Presv. Trojstvo u Šumetu (nekoć kapelanija), obnovljena.
– sv. Martin u Šumetu groblje, obnovljena
– sv. Kuzma i Damjan iz 1365. u Knežici.
– Mala Gospa u Čempresati, obnovljena 2015.
Napuštene crkvice i kapele:
– sv. Petar u Čajkovićima.
– sv. Mihovil povrh Čajkovice, prije 1366. g.
– sv. Tripun u Ogarićima iz 16. st. ali se starija spominje 1272. g.
– Male Gospe u Komolcu.
– Navještenja B.D.M. na izvoru Omble.
*****
Župa Velike Gospe – Rožat
adresa: Župa Rožat, Na Rivi 1, 20236 Mokošica
telefon: 020 / 453-249
župnik: fra Tomislav Hrstić
župni vikar: fra Veselko Grubišić